You are here: Αρχική » Το σχολείο » Τ.Α.Δ. » Δραστηριότητες Τ.Α.Δ. » Μπάσκετ » Τελικοί μπάσκετ για αγόρια και κορίτσια
Τρίτη, 23 Οκτ 2018

sisyphos-enimerosi

Τελικοί μπάσκετ για αγόρια και κορίτσια

Μπάσκετ Σάββατο, 06 Μάρτιος 2010 02:14

Ο Κώστας ΜαρήςΣτον αγώνα που προηγήθηκε, τα κορίτσια του 1ου Γυμνασίου διέψευσαν όλα τα προγνωστικά και χτύπησαν το παιχνίδι, το οποίο ήταν «ντέρμπι» καθ? όλη τη διάρκεια του με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ.
Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου τα κορίτσια της Ιεράπετρας πιο ψύχραιμα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τον τίτλο στο νομό. Η αστοχία σε κάποιες κρίσιμες βολές αλλά και σε κάποια εύκολα καλάθια κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν επέτρεψαν να έρθει η νίκη, απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, οι παίχτριες του οποίου διαπρέπουν στα πρωταθλήματα κορασίδων και παγκορασίδων με την ομάδα του ΑΟ Ιεράπετρας.
Αυτό που έχουμε να πούμε για τα κορίτσια του σχολείου μας αλλά και τον προπονητή τους Γιώργο Τζώρτζη, είναι ότι τους αξίζουν μόνο συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την προσπάθεια τους, και το σίγουρο είναι ότι πήγαν το μπάσκετ της πόλης ένα βήμα μπροστά, αν συγκρίνουμε τα αποτελέσματα και τις εμφανίσεις προηγούμενων ετών.

Οι πόντοι για τα κορίτσια του 1ου Γυμνασίου:
ΤΑΔ ( Γ. Τζώρτζης):  Ζουλινάκη 8, Βαβάκα 8, Δήμου 6 (1), Αθανασάκη 2, Καλιμάντζαλη 2

Ο Πέτρος ΓκαμπέληςΣτον αγώνα που ακλούθησε, τα αγόρια του ΤΑΔ μετά από ένα λίγο μουδιασμένο ξεκίνημα, ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο σκορ με καλή ομαδική δουλειά και καλές επιλογές. Στο δεύτερο οκτάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν και κάποιες στιγμές ολιγωρίας επέτρεψαν στους παίχτες της Ιεράπετρας να πετύχουν ορισμένα εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και να ξεφύγουν στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 17-30.
Στο δεύτερο ημίχρονο, και ενώ όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, λόγω της διαφοράς στο ημίχρονο αλλά και της ποιότητας του αντιπάλου, όλα άλλαξαν και με πολύ πιεστική άμυνα οι παίχτες του 1ου Γυμνασίου κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και σιγά σιγά να μειώνουν τη διαφορά και να καταφέρνουν λίγο πριν το τέλος να ισοφαρίζουν και όλα να δείχνουν ότι μπορούν να χτυπήσουν το παιχνίδι.

Ο Στέλιος ΓκαμπέληςΣτο σημείο αυτό αξίζει να αναφερθεί ότι σε όλο το τέταρτο οκτάλεπτο η ομάδα του ΤΑΔ αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Μαρή, λόγω αποβολής του με 4 φάουλ (στο πρωτάθλημα αυτό οι παίχτες αποβάλλονται στα 4 φάουλ) με ένα αμφισβητούμενο 4ο φάουλ, και σε ένα σημείο που η ομάδα είχε ανακάμψει για τα καλά.
Αυτό δεν πτόησε τα υπόλοιπα παιδιά, που με πρωταγωνιστή το Στέλιο Γκαμπέλη ο οποίος με καθοριστικούς πόντους και 3 τρίποντα σε κρίσιμα σημεία, έφτασαν το παιχνίδι στα «ίσια».
Τελικά κάποιες κακές επιλογές των τελευταίων δευτερολέπτων καθώς και μερικές άστοχες βολές μαζί με την κούραση των βασικών παιχτών οι οποίοι είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, έφεραν το τελικό 43-47.

Η απογοήτευση ήταν μεγάλη για όλους, παίχτες, προπονητή αλλά και θεατές, όμως  αυτό που πρέπει να μείνει τελικά είναι η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν, που κατάφεραν να γυρίσουν ένα παιχνίδι που στο ημίχρονο έμοιαζε χαμένο, παίζοντας ταυτόχρονα οργανωμένο μπάσκετ, δείγμα της πολύ καλής δουλειάς που γίνεται από τους παίχτες αλλά και τον προπονητή τους Γιώργο Μακράκη όλη τη χρονιά.
Για να καταλάβουμε καλύτερα το μέγεθος της εμφάνισης των παιδιών, να αναφέρουμε ότι από την ομάδα της Ιεράπετρας 4 παίχτες είναι στελέχη της μεικτής Κρήτης  στις κατηγορίες που αγωνίζονται με την ομάδα τους, τον ΑΟ Ιεράπετρας.
Οι πόντοι για τους παίχτες του 1ου Γυμνασίου.

ΤΑΔ ( Γ. Μακράκης ): Πάγκαλος 4, Σκαλαίος 4, Γκαμπέλης π. 10, Γαρεφαλάκης 2, Γκαμπέλης Σ. 16 (3), Μαρής 3 (1), Γκίζας 2, Κατσάρεβιτς 2

Φωτογραφίες απο τον αγώνα

{vimeo width="500" height="375"}9936562{/vimeo}