You are here: Αρχική » Το σχολείο » Τ.Α.Δ. » Δραστηριότητες Τ.Α.Δ. » Υδατοσφαίριση » Οκτώ κορίτσια του ΤΑΔ Αγ. Νικολάου στη Α2
Κυριακή, 24 Σεπ 2017

Οκτώ κορίτσια του ΤΑΔ Αγ. Νικολάου στη Α2

Υδατοσφαίριση Κυριακή, 18 Οκτώβριος 2009 14:59

Οι έξι καλύτερες ομάδες της κατηγορίας από όλη την Ελλάδαδια σταύρωσαν τα? ξίφη τους στην τελική φάση του πρωταθλήματος Β΄ εθνικής που διεξήχθη στον Άγιο Νικόλαο και τίποτα δεν προμήνυε την θετική εξέλιξη για τηνομάδα μας. Ο Ν.Ο. Ιτέας και ο Ηλυσιακός ήταν τα φαβορί για την κατάκτησητων δυο προνομιούχων θέσεων που οδηγούσαν στην Α2, ενώ εμείς, ο ΝΟ Πατρών και ο ΝΟ Λάρισας ήταν τα αουτσάιντερ του τουρνουά και ο Ν.Ο. Λάρισας και ο Πανσερραϊκός αποτελούσαν θεωρητικά τις δύο πιο αδύναμες ομάδες με τις λιγότερες πιθανότητες  διάκρισης. Εντός πισίνας όμως όλα τα προγνωστικά ανατράπηκαν με τις αθλήτριες του ΝΟΑΝ να δείχνουν ψυχικά αποθέματα απέναντι σε ποιο έμπειρους αντιπάλους με μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας με πολλές μεταγραφές και με παίκτριες που είχαν συμμετοχές ακόμα και στην Α1. Τίποτα από όλα αυτά όμως δεν ήταν ικανά να σταματήσουν τον ενθουσιασμό και την δίψα που είχαν οι Αγιονικολιώτισσες για διάκριση μέσα στο? σπίτι τους, πραγματοποιώντας καταπληκτικές εμφανίσεις σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια και ίσως αν ήταν λίγο πιο προσεκτικές κυρίως στο παιχνίδιμε τον Ηλυσιακό, στο οποίο ήταν ανώτερες και άξιζαν τη νίκη, δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτό το χιτσκοτικό φινάλε.

Τέλος καλό όμως όλα καλά και η «πιτσιρικαρία» του Ξενοφώντα Μαρκόπουλου έστω και με μεγάλη δόση άγχους την τελευταία ημέρα πανηγύρισε  έξαλατην άνοδο στην Α2 για πρώτη φορά στην ιστορία της και αυτό το επίτευγμα θα καταγραφεί σαν μια από τις πιο μεγάλες επιτυχίες που είχε ο αθλητισμός της πόληςμας σε ομαδικό επίπεδο. Μετά τις ένδοξες εποχές που ο ΑΟΑΝ αγωνιζόταν στην Γ΄και Β΄ εθνική ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ακολουθήσει το πόλο γυναικών σε ένα άθλημα που ίσως μας εκφράζει περισσότερο και είναι πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία μας.

Πλέον η συνέχεια για αυτή την ομάδα προβλέπεται λαμπρή και η άνοδος στην Α2 ήταν μόνο η αρχή μιας μεγάλης πορείας που ξεκινάει με αμιγώς ντόπιες αθλήτριες, χωρίς μεταγραφές, χωρίς ξένες και με τα νιάτα και το ταλέντονα ξεχειλίζουν.

Να αναφέρουμε πάντως ότι ήταν μια διοργάνωση απόλυτα επιτυχημένη και τόσο ο ΝΟΑΝ όσο και ο Οργανισμός Νεολαίας και Άθλησης ΔήμουΑγίου Νικολάου πήραν άριστα και οι αποστολές των ομάδων έμειναν ενθουσιασμένοι από τη φιλοξενία. Συγχαρητήρια άλλωστε έδωσε και ο εκπρόσωπος της Ομοσπονδίας κ.Ιάκωβος Κουμής και όπως τόνισε χαρακτηριστικά τους άφησε έκπληκτους που κατάφεραν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να πραγματοποιήσουν δυο συνεχόμενες επιτυχημένες διοργανώσεις και αυτό πιστώνεται στο πείσμα και την θέληση των ανθρώπων που ασχολήθηκαν.

Ευχητήριο μήνυμα έστειλε ο Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ κ. ΜιχάληςΚαρχιμάκης στην ομάδα του ΝΟΑΝ και του ΟΝΑΔΑΝ, τονίζοντας ότι είναι πολύ μεγάληεπιτυχία να γίνει αυτή η διοργάνωση στον Άγιο Νικόλαο.Τα κορίτσια εν δράσει...

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες, στον προπονητή τους και στοΔ.Σ. του ΝΟΑΝ έδωσε ο πρόεδρος του ΟΝΑΔΑΝ κ. Γιώργος Μπελούκας. «Είναι μιαμεγάλη επιτυχία που έρχεται να επιβραβεύσει τον κόπο μιας χρονιάς. Αυτά τακορίτσια το χειμώνα με βροχή κα κρύο έκαναν επί καθημερινή βάση προπονήσεις για να φτάσουμε σήμερα που μας έκαναν όλους υπερήφανους. Ήμαστε ικανοποιημένοι γιατην διοργάνωση η οποία πέτυχε και δεχτήκαμε συγχαρητήρια από όλες τις ομάδες τους διαιτητές και την κολυμβητική ομοσπονδία. Οι εκδηλώσεις αυτές μας γέμισαν εμπειρίες και θα ήμαστε πάντα εδώ να βοηθάμε τις ομάδες και να διεκδικούμε διοργανώσεις που θα διαφημίσουν τον Άγιο Νικόλαο. Ευχαριστώ από καρδιάς όλουςτους χορηγούς που χωρίς την βοήθεια τους δεν θα καταφέρναμε να πετύχουμε τονστόχο μας» τόνισε ο κ. Μπελούκας.

Στην ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Αγίου Νικολάου συμμετείχαν οιαθλήτριες: Χριστοφοράκη Αγγελική, Αθανασίου Μάρα (τερματοφύλακες), ΤζώρτζηΚωνσταντίνα (αρχηγός 17 γκολ), Λεβέντη Μαρίνα (3 γκολ), Σαμαρά Θεοδώρα,Νερατζούλη Δέσποινα (11 γκολ) (ΤΑΔ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ), Σγουρού Μαρία (9 γκολ) (ΤΑΔ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ), ΜιχάκηΧριστιάνα (1 γκολ), Μπρόκου Μαρία (3 γκολ) (ΤΑΔ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ), ΣπυριδάκηΕιρήνη (ΤΑΔΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ), Τσιρακάκη Ελένη, Αφορδακού Ντανιέλα, Πασαδάκη Σοφία (ΤΑΔ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ), Λεβέντη Πόπη (ΤΑΔ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ), Μόσχου Θεοδώρα (ΤΑΔ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ), Καστανού Δήμητρα (ΤΑΔ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ), Ρόθου Σάντρα,Αρναουτάκη Μαρία.

Πηγή:  εφημερίδα ΑΝΑΤΟΛΗ

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 23 Οκτώβριος 2009 23:33