Here i am …accept me: Η τελευταία διαδικτυακή συνάντηση για το 1ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου [PICS]

HERE I AM ..ACCEPT ME : ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Ένα όμορφο πολυπολιτισμικό ταξίδι στο κόσμο της αποδοχής της διαφορετικότητας , ολοκληρώθηκε για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας την τελευταία βδομάδα του Ιανουαρίου.

Ένας κύκλος γεμάτος εκπαιδευτικές δράσεις , εικόνες , γεύσεις, χρώματα και πάνω από όλα συναισθήματα έφτασε στο τέλος του..

Πιο συγκεκριμένα ,από τις 21 έως και τις 26 -1 – 2021, το σχολείο μας φιλοξένησε τους φίλους μας από το πρόγραμμα ERASMUS+ KA 229 HERE I AM..ACCEPT ME.

Περιμέναμε όλοι με ανυπομονησία να υποδεχτούμε τους φίλους μας και να ανταποδώσουμε τη ζεστή φιλοξενία που μας πρόσφεραν κι εκείνοι στο σχολείο τους, όμως λόγω των πρωτόγνωρων συνθηκών που ζούμε με την πανδημία covid 19 , η συνάντηση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά (virtual meeting) κι είχε τη μορφή ενός πρωτότυπου υβριδικού τηλεοπτικού προγράμματος που παρουσιάστηκε μέσα από τις αίθουσες του διδακτηρίου μας κι ενθουσίασε όλους τους συμμετέχοντες.

Συνολικά, 25 καθηγητές- τριες και 50 μαθητές-τριες από την Ιταλία –συντονίστρια χώρα ( Istituto Comprensivo “Federigo Tozzi”- SIENA ),την Ισπανία (Ceip “Santo Cristo”-URDA -TOLEDO ), τη Σλοβενία (Osnovna sola Riharda Jakopica- LJUBLJANA ), την Ιρλανδία ( Scoil Naomh Sheosaimh – GALWAY ) και φυσικά από το 1ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου συμμετείχαν σε ποικίλες δράσεις , παιχνίδια και επιμορφώσεις.

Ο στόχος όλων των παραπάνω ήταν να διδάξουν με ένα βιωματικό τρόπο την αξία της συνεργασίας στη μάθηση αλλά και τη δύναμη της αποδοχής, του σεβασμού και της ενσωμάτωσης κάθε διαφορετικότητας μέσα στην εκπαιδευτική ,αλλά και στην ευρύτερη κοινότητα.

Όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές τους παρακολούθησαν τις παρουσιάσεις των συμμετεχόντων χωρών που με ενθουσιασμό ετοίμασαν γι αυτούς οι μαθητές του σχολείου μας.

Με κέφι και ενθουσιασμό , συμμετείχαν και στα διαδικτυακά παιχνίδια που με χαρά είχαν δημιουργηθεί αποκλειστικά γι αυτούς από την παιδαγωγική ομάδα του 1ου Γυμνασίου. Επίσης , με σύστημα που θύμισε κάτι από Eurovision , ψήφισαν το εικαστικό έργο που θα εκπροσωπεί τη λήξη του προγράμματος και ανέδειξαν ισάξιους νικητές τη συμμετοχή της Λιουμπλιάνας και του σχολείου μας.

Η όμορφη αυτή online συνάντηση ολοκληρώθηκε με συγκίνηση και αισθήματα αμοιβαίας ευγνωμοσύνης.

Η άριστη συνεργασία , η δημιουργικότητα και οι όμορφες στιγμές ,που μοιράστηκαν άνθρωποι που ξεκίνησαν ως συνεργάτες , με διαφορετικότητες , αλλά που στην πορεία αποδέχτηκαν ο ένας τον άλλο και έγιναν φίλοι, έφεραν δάκρυα συγκίνησης.

Με ένα από καρδιάς ‘Ευχαριστώ’ στους συνεργάτες μας, στα παιδιά μας που με ζήλο μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους και φυσικά στη Διεύθυνση του σχολείου μας που πάντα ενθαρρύνει και στηρίζει τις όποιες εκπαιδευτικές δράσεις μας, αρχίσαμε τις μαντινάδες. Δεν είπαμε αντίο , γιατί όλοι ευχηθήκαμε να ξανασυναντηθούμε στο μέλλον! Είπαμε απλά “Εις το επανιδείν”!!!

Η Παιδαγωγική Ομάδα του προγράμματος
‘Here I am…Accept me!’